Doliną Dłubni

- w poszukiwaniu źródeł rzeki

Poznaj najpiękniejsze  trasy rowerowe w okolicach Ojcowskiego Parku Narodowego... 

Powrót

Jaki rower będzie najlepszy? 


MTB -  ok
Gravel  - ok

Treking - ok
Szosa - X

Trudność:


6/6

Plik GPX

Link do MAPY.CZ

Warto zobaczyć na trasie:


  • Źródło Jordan (13)
  • Źródło Strusi (17)
  • Źródło Hydrografów (18)
  • Źródło w Jangrocie (23)
  • Kościół św. Mikołaja w Wysocicach
  • Klasztor Norbertanek w Imbramowicach
  • Kościół pw. Św. Benedykta Opata w Imbramowicach
  • Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułoszowej
  • Dwór Popielów w Ściborzycach (12)
  • Zamek w Pieskowej Skale i jego otoczenie

 

Dodatkowe wskazówki:


 - Trasę można podzielić na mniejsze pętle  łacząc ze sobą punkty: 3 i 19 lub 5 i 10

- Można również pominąć przejazd przez Glanów i przy Kościele św. Benedykta w Imbramowicach skręcić w lewo w dół, stronę punku 19

- Na trasie nie brakuje miejsc do odpoczynku (Wiaty, tereny rekreacyjne)

 

Opis Trasy


Doliną Dłubni – w poszukiwaniu źródeł rzeki

Trasa rowerowa pełna zabytków, widoków i jurajskich zakątków

Szukasz trasy, która łączy w sobie przygodę, historię i przyrodnicze perełki Jury Krakowsko-Częstochowskiej? Rowerowa wyprawa „Doliną Dłubni – w poszukiwaniu źródeł rzeki” to ponad 71 kilometrów wyjątkowej pętli, która prowadzi przez malownicze doliny, leśne dukty, urokliwe wsie i miejsca z duszą. To idealna propozycja na całodniową eskapadę, która zaspokoi zarówno pasjonatów zabytków, jak i miłośników przyrody.

W poszukiwaniu źródeł – magia wody i przyrody

Serce tej trasy bije w rytmie rzeki Dłubni – wijącej się malowniczo przez doliny, łąki i wioski. Celem wyprawy jest dotarcie do źródeł rzeki, które tworzą:  

Źródło Jordan- To niezwykle urokliwe miejsce, nazwane na pamiątkę biblijnej rzeki, z której czerpano wodę do chrztów. Według lokalnych opowieści, jego wody mają właściwości oczyszczające i lecznicze, a sam krajobraz wokół źródła jest spokojny, niemal mistyczny.
Źródło Strusi- To natomiast przyrodnicza perełka – bijące źródło położone wśród łąk i naturalnych zarośli, z wyjątkowo czystą wodą. Ma status pomnika przyrody, a jego krystaliczny wypływ sprawia, że jest to jedno z najbardziej malowniczych źródeł na całej trasie. Idealne miejsce na chwilę zadumy – otoczone ciszą, zielenią i śpiewem ptaków.

Źródło Hydrografów – kolejny pomnik przyrody. To miejsce jest idealne na chwilę odpoczynku, zdjęcie i łyk orzeźwiającej wody.

Źródło w Jangroce - Przyjmuje się je za początek rzeki Dłubni. Bije ze wzgórz okalających Dolinę Dłubni. Ma uregulowaną formę, jest łatwo dostępne i od lat stanowi lokalne miejsce poboru wody. Jego obecność podkreśla hydrograficzne bogactwo tej trasy. Choć mniej dzikie niż Źródło Hydrografów, nadal ma swój urok i znaczenie historyczne.
Przez lasy i doliny

Wielką zaletą trasy są jej leśne odcinki – prowadzą przez ciche dukty i pachnące żywicą kompleksy leśne m.in. w okolicach Trzyciąża, Imbramowic, Minogi czy Tarnawy. Dają one nie tylko cień w słoneczne dni, ale też wytchnienie od asfaltu i kontakt z dziką naturą. W połączeniu z dolinami i wąwozami, które przecina trasa, tworzy to niezwykle zróżnicowany krajobraz – idealny do rowerowej eksploracji.
Zabytki, które robią wrażenie
Na trasie czekają na Was również liczne liczne zabytki jak chociażby stare romańskie kościoły, czy pałace, jak np. Pałac Popielów w Ściborzycach zaprojektowany przez Teodora Talowskiego zwanego "Galicyjskim Gaudim)

 

Szacowany czas przejazdu: ok. 6,5 h

Przebieg:


Skała (Plac Konstytucji 3-ego Maja) - Sobiesęki - Tarnawa - Barbarka - Gołyszyn - Poręba Laskowska - Lesieniec - Grzegorzowice Małe - Wysocice - Wysyłek-  Ściborzyce - Małąszyce - Imbramowice - Glanów - Zagórowa - Trzyciąż - Sułoszowa - Pieskowa Skała - Skała (Pl. Konstytucji 3-ego Maja) 



 

Nawigacja:


 

Podstawowe informacje:


 

Dystans: 72 km

Suma podjazdów: 798 m

 

Nawierzchnia: Mix (Asfalt, szutry, teren)

Dla Kogo? Trasa dla zaawansowanych rowerzystów

 

Napisz do nas

rowerowaskala@gmail.com

Na skróty: